Dieta dla Planety

Czy istnieje odpowiednia dieta dla planety?

To co jemy, w jaki sposób się odżywiamy i jakich wyborów żywieniowych dokonujemy robimy głównie z myślą o sobie. Jemy produkty ekologiczne, wegańskie, odchudzające czy bezglutenowe. Korzystamy z dostępności żywność dopasowanej do naszych potrzeb. Kupujemy to co nam smakuje i przygotowujemy z tego potrawy. Jeżeli nie mamy czasu gotować, a chcemy zjeść zdrowe i smaczne posiłki zamawiamy obiady z cateringu. 

Ale czy tak naprawdę to co jemy i jak jemy ma wpływ tylko na nasz wygląd, samopoczucie i na nasze zdrowie?

Każda decyzja jaką podejmujemy w zakresie rodzaju i ilości kupowanych produktów ma wpływ na naszą planetę. Oddziałuje również na organizmy, które razem z nami ją zamieszkują. W przyszłości będzie mieć wpływ na życie następnych pokoleń – naszych dzieci i wnuków.

Jaka dieta jest najlepsza dla naszej planety?

Jeżeli chcielibyśmy opracować taką dietę powinniśmy przede wszystkim zacząć od planowania swojego żywienia. Kupowania takich ilości żywności, jakie są nam potrzebne, zwłaszcza w przypadku produktów z krótkim terminem ważności. Jeżeli mamy za dużo jedzenia możemy je zamrozić lub oddać innym osobom pozostawiając je w jadłodzielniach lub lokalnych lodówkach społecznych. Możemy również kupować warzywa i owoce na wagę i pakować je do własnych woreczków, zamiast kupować żywność w zafoliowanych opakowaniach plastikowych. Ograniczymy w ten sposób ilość plastiku w naszym otoczeniu. Produkcja mięsa pochłania ogromne ilości zbóż i wody. Jeżeli ograniczymy spożycie dań mięsnych i chociaż 2-3 dni w tygodniu zjemy posiłki wegetariańskie zmniejszymy emisję dwutlenku węgla do atmosfery i dzięki temu również pomożemy naszej Ziemi.

Dzień dla Ziemi

Kwiecień to najlepszy moment, żeby pomyśleć o naszym zielonym domu i o jego przyszłości. W tym miesiącu obchodzimy Dzień Ziemi i może być to taki mały impuls do zmiany myślenia o swoim odżywianiu. Nie robimy tego tylko dla siebie – robimy dla całej planety.

O pomysłach na planowanie i niemarnowanie przeczytaj na stronie Banku Żywności: https://bankizywnosci.pl

Photo by ANIRUDH on Unsplash

Spodobał ci się nasz artykuł? Już teraz na naszym blogu możesz przeczytać więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *