Jak przygotować się do konsultacji z dietetykiem?
Pomyśl o tym
Ile posiłków zjadasz w ciągu dnia?
Co lubisz i czego nie lubisz jeść?
Czego nie chciałbyś/-abyś zmieniać w swojej diecie?
Co sprawia Ci największym problemem w planowaniu żywienia?
Jaki jest dla Ciebie najważniejszy cel dietoterapii?
Co chciałbyś/-abyś zmienić w swoim stylu życia?
Co dodaje Ci energii?
Jak spędzasz wolny czas?
Wykonaj
Badania laboratoryjne: morfologia krwi, profil lipidowy (cholesterol całkowity, cholesterol HDL i LDL, triglicerydy), glukoza na czczo, ogólne badanie moczu
Dietoterapia pacjenta podzielona jest na etapy. Każda rozmowa z pacjentem, konsultacja czy wprowadzenie nowego jadłospisu wyznacza ich tempo i kolejność.
Główne etapy, które mogą się od siebie różnić w zależności od indywidualnych potrzeb danej osoby to:
- Konsultacje dietetyczne – mają na celu zapoznanie się z dotychczasowymi nawykami żywieniowymi pacjenta, stanem zdrowia oraz prowadzonym stylem życia
- Cele dietoterapii – ustalenie najważniejszego celu dietoterapii lub kilku celów, które pacjent chciałby osiągnąć, by móc trwale zmienić swoje odżywianie
- Określenie indywidualnego modelu odżywiania, czyli wyznaczenie ilości, wielkości i rodzaju porcji oraz godzin spożywania posiłków, a także przygotowanie indywidualnego jadłospisu dopasowanego do poziomu aktywności fizycznej i prowadzonego stylu życia
Kolejne etapy wymagają w dalszym ciągu ścisłej współpracy dietetyka z pacjentem. Jednakże, w głównej mierze skuteczność ich wprowadzania zależy od pacjenta. Obejmują:
- Sukcesywne wprowadzanie założeń indywidualnego modelu żywienia pacjenta
- Wprowadzanie zmian lub dodatkowych elementów w diecie w zależności od postępów dietoterapii oraz potrzeb pacjenta
- Motywowanie i edukację żywieniową (poprzez wskazywanie różnorodności produktów zalecanych, zwrócenie uwagi na produkty zbędne i niezalecane w diecie, naukę samodzielnego ustalania odpowiednich porcji produktów przez pacjenta) prowadzące do efektywnej zmiany odżywiania.
Jak umówić się na konsultację? Jak rozpocząć dietoterapię?
Dietoterapia stacjonarna
1. Na konsultację stacjonarną można zapisać się poprzez formularz kontaktowy, formularz rezerwacji online oraz telefonicznie.
2. Podczas pierwszej wizyty prowadzony jest szczegółowy wywiad zdrowotny i żywieniowy, a także wykonywany jest pomiar analizatorem składu ciała.
3. Kolejne konsultacje mają na celu poszerzenie wiedzy pacjenta w zakresie zdrowego odżywiania, a także zapewniają regularny, osobisty kontakt z dietetykiem. Prowadzone są w odstępie 7-14 dni.
Dietoterapia online
1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy Online – formularz dostępny TUTAJ.
2. W przypadku chęci wspólnego rozpoczęcia konsultacji z dietetykiem przez 2 osoby prosimy każdą z nich o wypełnienie formularza osobno i w polu „Dodatkowe informacje” zamieszczenie komentarza: dieta dla 2 osób oraz o podanie imienia i nazwiska drugiej osoby.
3. Po wypełnieniu formularza w ciągu 3 dni roboczych dietetyk skontaktuje się z Tobą poprzez adres mailowy podany w formularzu w celu ustalenia najbardziej preferowanej formy współpracy.
4. W trakcie konsultacji prowadzonych mailowo, poprzez komunikator Skype lub telefonicznie będą wprowadzane kolejne etapy dietoterapii.
5. Wyznaczenie celu dietoterapii oraz rezultaty w dążeniu do jego osiągnięcia będą wpływały na ewentualne zmiany w zaproponowanym modelu żywienia oraz trybie współpracy.
6. Każdy kolejny etap i rodzaje wprowadzonych zmian w diecie to Twoja decyzja i to jak będą wyglądały zależy przede wszystkim od Ciebie
Jeżeli przed rozpoczęciem konsultacji chciałbyś/-abyś zadać nam dodatkowe pytania i poznać szczegóły naszej pracy zachęcamy do zadawania pytań poprzez Formularz Kontaktowy.