Poznajmy się lepiej – o sztuce komunikacji pacjenta z dietetykiem

diety Gdynia konsultacje i komunikacja

Planując rozpoczęcie diety na pewno niejednokrotnie zastanawiasz się nad tym jak zmieni się twoje odżywianie. Z czego będzie trzeba zrezygnować i czy uda ci się przestrzegać wszystkich zaleceń dietetycznych. Jest to zawsze początek czegoś nowego i innego. Etap, który wymaga ogromnej motywacji oraz jej ciągłego podtrzymywania. Możesz dokonywać zmian samodzielnie lub kierować się wskazówkami dostępnymi w internecie i książkach. Możesz również rozpocząć współpracę z dietetykiem.

Zmiana diety pod okiem dietetyka

Jeżeli zdecydujesz się na zmianę diety z pomocą specjalisty będzie to dla ciebie tak samo wymagające jak w przypadku zmian wprowadzanych samodzielnie. Zadaniem dietetyka jest jednak wspieranie i motywowanie pacjenta. Pomaganie w wyznaczeniu celu zmiany oraz wskazanie tego, co jest realne i możliwe do osiągnięcia, a co takie nie jest i może nigdy nie będzie. Dietetyk jest również najbardziej rzetelnym źródłem informacji w porównaniu z wieloma sprzecznymi poradami znajdującymi się na portalach internetowych.

Jaka jest najskuteczniejsza forma dietoterapii i w jaki sposób pacjent wraz z dietetykiem mogą dążyć do osiągnięcia sukcesu?

Bardzo istotna na samym początku dietoterapii jest gotowość pacjenta do rozpoczęcia zmian. Zdolność do przeanalizowania dotychczasowego odżywiania i chęć zakończenia niektórych jego elementów. Jeżeli nie jest możliwa rezygnacja z wielu własnych przyzwyczajeń, żadna dieta w dłuższej perspektywie nie będzie skuteczna. W sytuacji, gdy mamy już w sobie siłę i chęć do wprowadzenia nowego etapu w życiu, ważna jest otwartość i szczerość podczas spotkań z dietetykiem. Wyznaczenie możliwych do osiągnięcia celów, określenie błędów czy proponowanie produktów i posiłków, które wzmocnią jeszcze bardziej motywację pacjenta jest możliwe tylko dzięki szczerej i świadomej rozmowie.

Znaczenie dobrych relacji pacjenta i dietetyka

Relacja dietetyka z pacjentem jest dla obu stron relacją trudną. Dla pacjenta, ponieważ przychodząc na spotkanie z dietetykiem pozwala obcej dla siebie osobie na poznanie swojego życia, odkrycia problemów oraz przedstawiania tego co lubi i czego nie lubi. Nie mówi o tym w czym się najlepiej czuje i co umie, ale o tym czego nie potrafi i co się nie udaje.

Z perspektywy dietetyka trudnym procesem jest zajrzenie do czyjegoś życia oraz jadłospisu. Znalezienie w krótkim czasie idealnej recepty na wszystkie błędy i problemy, a także jak najszybsze wprowadzenie skutecznych zmian. Najprostszym sposobem zawsze było rozpisanie jadłospisu np. na 14 dni, wypisanie produktów zalecanych i niezalecanych w diecie, a następnie przekazanie tych wszystkich materiałów pacjentowi. Czasem ta metoda jest wystarczająca, zazwyczaj jednak nie.

Są różne grupy pacjentów, a nawet można stwierdzić, że każda osoba jest inna i inaczej radzi sobie z wprowadzaniem nowego jadłospisu i nowej diety. Z motywacją też bywa różnie, czasem starcza jej na dwa tygodnie, czasem na miesiąc albo trzy miesiące. Dla niektórych osób każda analiza składu ciała to cel i motywacja. Gdy kilogramów jest mniej – dieta jest skuteczna i można ją kontynuować. Jeżeli masa ciała nie zmienia się to motywacja słabnie lub znika. Trudno dziwić się takiej sytuacji – motywacją są w niej wyłącznie spadające kilogramy. Nikt nie myśli o tym jak będzie się odżywiał za pół roku lub rok po skończeniu diety.

Ważne, by chociaż na chwilę zatrzymać zwiększającą się masę ciała i chociaż przez chwilę poczuć się szczuplej lub zdrowiej.

Główny cel skutecznej komunikacji

Najtrudniejszy komunikat dietetyka do pacjenta, jak również najistotniejszy i przekazany jak najwcześniej powinien być taki, że zmiana diety to nie zmiana masy ciała tylko zmiana odżywiania. Wpływu diety na stan zdrowia nie zmieni detoks 14-dniowy, głodówka 3-dniowa czy kuracja koktajlami. Potrzebne jest inne odżywianie. Decyzją pacjenta jest oczywiście podjęcie się takiego wyzwania lub chociaż jego próba. Nic jednak nie zmienia się w tydzień ani w 3 miesiące.

Jest wiele modeli odżywiania proponowanych przez znanych lub mniej znanych dietetyków. Prawdą jest również, że nie ma jednej drogi ściśle dopasowanej dla wszystkich. Ani takiej, która sprawi, żeby każdy czuł się tak samo dobrze i zdrowo. Pacjent, dzięki spotkaniom z dietetykiem oraz otwartości, wytrwałości i szczerości podczas wspólnych rozmów może stworzyć taki indywidualny model dla siebie. Nie da się oszukać człowieka mówiąc mu, że w życiu wszystko przychodzi łatwo i powinno być łatwe. Jeżeli chcemy coś zrobić musimy się postarać i napracować. Może się nie udać, ale nie próbując nie przekonamy się ile tak naprawdę sami potrafimy.

Współpraca z dietetykiem jest trudna, a nieudane próby zmieniania diety mogą być zniechęcające. Mimo tego nigdy nie należy rezygnować z podjętej walki. Coś co trudno się zdobywa i o co trzeba się starać najbardziej cieszy. 

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/

Spodobał ci się nasz artykuł? Już teraz na naszym blogu możesz przeczytać więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *