Dieta dla planety
To co jemy, w jaki sposób się odżywiamy i jakich wyborów żywieniowych dokonujemy robimy głównie z myślą o sobie – jemy produkty ekologiczne, wegańskie, odchudzające, dla sportowców, kupujemy to co nam smakuje albo zamawiamy obiady z cateringu jeżeli nie mamy czasu gotować, a chcemy zjeść zdrowe i smaczne posiłki.
Ale czy tak naprawdę to co jemy i jak jemy ma wpływ tylko na nasz wygląd, samopoczucie i na nasze zdrowie?
Każda decyzja jaką podejmujemy w zakresie rodzaju i ilości kupowanych produktów ma wpływ na naszą planetę i na organizmy, które razem z nami ją zamieszkują. W przyszłości będzie mieć wpływ na życie następnych pokoleń – naszych dzieci i wnuków.
Jaka dieta jest najlepsza dla naszej planety?
Jeżeli chcielibyśmy opracować taką dietę powinniśmy przede wszystkim zacząć od planowania swojego żywienia – kupowania takich ilości żywności, jakie są nam potrzebne, zwłaszcza w przypadku produktów z krótkim terminem ważności. Jeżeli mamy za dużo jedzenia możemy je zamrozić lub oddać innym osobom pozostawiając je w jadłodzielniach lub lokalnych lodówkach społecznych. Możemy również kupować warzywa i owoce na wagę i pakować je do własnych woreczków, zamiast kupować żywność w zafoliowanych opakowaniach plastikowych – ograniczymy w ten sposób ilość plastiku w naszym otoczeniu. Produkcja mięsa pochłania ogromne ilości zbóż i wody, jeżeli ograniczymy spożycie dań mięsnych i chociaż 2-3 dni w tygodniu zjemy posiłki wegetariańskie zmniejszymy emisję dwutlenku węgla do atmosfery i dzięki temu również pomożemy naszej Ziemi.
Kwiecień to najlepszy moment, żeby pomyśleć o naszym zielonym domu i o jego przyszłości. W tym miesiącu obchodzimy Dzień Ziemi i może być to taki mały impuls do zmiany myślenia o swoim odżywianiu. Nie robimy tego tylko dla siebie – robimy dla całej planety.
O pomysłach na planowanie i nie marnowanie przeczytaj na stronie Banku Żywności: https://bankizywnosci.pl